Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zielonej Wsi

Zielona Wieś 72, 63-900 Rawicz

 

Organizacja

A Organizacja przedszkola

1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny zgodnie z projektem organizacyjnym.

2. Przerwy wakacyjne w pracy przedszkola ustalone są przez organ prowadzący.

3. Przedszkole pracuje w godzinach od 6.30 – do 15.30 w dni robocze od poniedziałku do piątku.

4. Liczba dzieci w oddziale nie może przekroczyć 25 dzieci.

5. Przedszkole jest placówką 3 oddziałową.

6. Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora Zespołu.

7. Arkusz organizacji przedszkola zatwierdza organ prowadzący.

8. Arkusz organizacji przedszkola określa:

• czas pracy,

• liczbę pracowników, 

• ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielanych przez organ prowadzący, 

• terminy przerw w pracy przedszkola,

• dodatkowe zajęcia prowadzone na terenie placówki.

9. Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora Zespołu i Radę Pedagogiczną.

10. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala dla danego oddziału dzień aktywności dziecka, z uwzględnieniem wymagań zdrowotnych, higienicznych i dostosowanych do wymagań programowych – zasada pracy higieny umysłowe

B Organizacja szkoły

1. Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów określonych planem nauczania.

2. Liczba uczniów w oddziale nie powinna przekraczać 25.

3. Zajęcia edukacyjne w klasach I-go etapu edukacyjnego są prowadzone w oddziałach liczących nie więcej niż 25 uczniów, a w szczególnych przypadkach określonych ustawą – nie więcej niż 27.

4. Nauka w szkole odbywa się na jedną zmianę. W przypadku zagrożenia epidemicznego lub innych zagrożeń zdrowia uczniów i pracowników, dyrektor ma prawo do dostosowania okresowego organizacji pracy szkoły do wytycznych GIS, w tym wprowadzenia organizacji pracy szkoły uwzględniającej zmianowość.

5. Dyrektor za zgodą rodziców organizuje zajęcia rewalidacyjne, których celem jest wspomaganie rozwoju psychofizycznego ucznia z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb.

6. Zajęcia uwzględnione są w arkuszu organizacyjnym pracy szkoły na dany rok szkolny.

7. W klasach IV–VIII szkoły podstawowej podział na grupy jest obowiązkowy zgodnie z przepisami ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

8. W przypadku oddziałów liczących mniej uczniów niż wskazano w przepisie w ust. 1 podziału na grupy można dokonywać za zgodą organu prowadzącego szkołę.

9. Podstawową formą pracy szkoły są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone w systemie:

1) kształcenia zintegrowanego na pierwszym etapie edukacyjnym – klasy I-III,

2) klasowo-lekcyjnym na drugim etapie edukacyjnym – klasy IV-VIII.

10. Jednostka lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.

12. Lekcje rozpoczynają się o godz. 7.40.

11. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych na pierwszym etapie edukacyjnym ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć.

12. Podziału godzin przeznaczonych na zajęcia edukacji wczesnoszkolnej dokonuje nauczyciel prowadzący zajęcia, z tym że w trzyletnim okresie nauczania zajęcia edukacyjne należy zrealizować zgodnie z oddzielnymi przepisami.

13. Tygodniowy rozkład zajęć na pierwszym etapie edukacyjnym określa ogólny przydział czasu na poszczególne zajęcia wyznaczone ramowym planem nauczania.

14. W szkole obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i nauki, niezależnie od formy jej funkcjono -wania.

15. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, dyrektor ustala tryb pracy i przekazuje informacje uczniom, rodzicom i nauczycielom.

16. Uwzględniając potrzeby rozwojowe uczniów, szkoła organizuje zajęcia dodatkowe, stosownie do posiadanych środków finansowych przyznanych przez organ prowadzący.

17. Zajęcia dodatkowe prowadzone są w grupach międzyklasowych i międzyoddziałowych poza systemem klasowo-lekcyjnym.

18. Liczbę uczestników zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej określają przepisy ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

19. Dyrektor szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli, zwanemu wychowawcą klasy, spośród uczących w tym oddziale.

20. Termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określa rozporządzenie ministra właściwego ds. oświaty i wychowania w sprawie organizacji roku szkolnego.

21. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły.

22. Na podstawie zatwierdzonego przez organ prowadzący arkusza organizacji szkoły dyrektor szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych.

23. Szkoła używa dzienników lekcji oraz innych zajęć w wersji elektronicznej, jako dzienniki dokumentujące zajęcia prowadzone z uczniami.

24. Nauczycieli, uczniów i rodziców korzystających z dziennika elektronicznego obowiązują zasady określone w odrębnych przepisach.

25. Rok szkolny dzieli się na dwa okresy:

1/ pierwszy okres trwa od początku roku szkolnego do końca ferii zimowych

2/ drugi okres trwa od pierwszego dnia po feriach zimowych do ostatniego dnia nauki w danym roku szkolnym.

Informacje

Liczba wyświetleń: 101
Utworzono dnia: 27.11.2023

Historia publikacji

  • 27.11.2023 09:54, Administrator
    Dodanie strony: Organizacja